Łoś, tajemniczy ktoś.

 

Kto z Was widział dziko żyjącego łosia ? Jeszcze 20 lat temu spotkanie z łosiem było wielkim rarytasem dla każdego amatora obserwacji przyrodniczych. Doskonale pamiętam swoje pierwsze spotkanie  jesienią 1985 r.  Wielkość tego zwierzęcia tak mnie zaskoczyła, że w pierwszej chwili pomyślałem, że oglądam zgubionego w lesie konia. Jednak w tym czasie łosie były bardzo rzadkimi zwierzętami.  Warto wiedzieć, że drugą wojnę światową przetrwało tylko kilkanaście osobników  zaszytych w ostępach Bagien Biebrzańskich.

DSC_01411

Obecnie w Polsce żyje 10-15 tysięcy łosi, przy odrobinie szczęścia można je spotkać w lesie, na drodze a nawet na przedmieściach niektórych miast.

24 marca (89)a

Tę łosiową rodzinkę, złożoną z klępy /samicy /, byka / samca /  i dwóch młodych łoszaków  sfotografowałem niedaleko swojego domu.

24 marca (72) DSC_00038 (22)

Byk to potężne, ważące około pół tony  zwierzę. Pomiędzy okiem a uchem tego osobnika widoczne są ślady po zrzuconym końcem zimy porożu.  Nowa, ozdobna oręż , okazalsza jeszcze od poprzedniej , wyrośnie do jesieni,  kiedy samiec stanie w szranki podczas bukowiska, czyli okresu godowego łosi.

łosza 2

W takich miejscach łosie czują się doskonale.  Potrafią nie tylko świetnie pływać, lecz również doskonale nurkują !

DSC_0154 kopia

W sylwetce łosia rzucają się w oczy bardzo długie kończyny zaopatrzone w szerokie racice, które umożliwiają temu zwierzęciu sprawne poruszanie się po bagnistym terenie   i głębokim śniegu. Spłoszone łosie uciekają  zamaszystym, bardzo wyciągniętym kłusem.

24 marca (55)

Łoś to zwierzę nieufne, lecz mniej płochliwe od innych jeleniowatych. Charakteryzuje go pewna ,,flegmatyczność”,  potrafi jednak znienacka zaatakować, szczególnie w obronie  młodych,  jest wówczas bardzo niebezpieczny. W spojrzeniu tego młodego osobnika ostrożność i ciekawość  zdają się walczyć o palmę pierwszeństwa.

O tym, co nowego u łosiowej rodzinki, już wkrótce !

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *