Spójrz w niebo

Niebo nad nami ciągle się zmienia. Nie trzeba być astronomem, aby to zauważyć. To, że Słońce wschodzi, góruje i zachodzi wie każdy. Z Księżycem jest już gorzej, czasami, ,,jak Pan Bóg przykazał”, wschodzi  wieczorem i zachodzi nad ranem,  lecz innym razem nie zdąży zajść, i dzień zastaje go wysoko na niebie. Z gwiazdami jest jeszcze gorzej,  bo niektóre widać zawsze przez całą noc, inne wschodzą i zachodzą, jeszcze inne widoczne są tylko zimą, inne  latem a jeszcze innych nie widać wcale i trzeba by wyjechać na południową półkulę Ziemi, aby je zobaczyć. Zaś ruchy planet wydają się czasem tak pozbawione sensu, że nazywano je dawniej  ,, błądzącymi gwiazdami”. Jeżeli kogoś to zastanawia, to znaczy, że należy do grona osób myślących i ciekawych, których niełatwo zmusić, by posłusznie chodzili w kieracie kupowania, zarabiania, jedzenia, picia, imprezowania i konsumowania obowiązujących treści z mediów. Słowem – ludzi niewygodnych dla systemu. Ostrzegam, wszystkie kłopoty Galileusza, Giordana Bruna i Kopernika zaczęły się w chwili, gdy spojrzeli w niebo.

galileusz1brunoNikolaus_Kopernikus

Niebo nad głową spróbujmy  sobie wyobrazić jako rozpięty wysoko kolisty namiot, którego wewnętrzna powierzchnia usiana jest gwiazdami i innymi ciałami niebieskimi. Tak właśnie widziano to w dawnych czasach. Powierzchnię tę nazwano firmamentem,  sklepieniem niebieskim  bądź sferą niebieską.Wizja ta wydaje się nam dziś naiwna. Nie bądźmy jednak tacy cwani, dzisiejszą mądrość zawdzięczamy ludziom, którzy wtedy właśnie  żyli i pchani ciekawością potrafili wytworzyć i udowodnić  wizję świata odmienną od powszechnego wyobrażenia. Nie mieli internetu, encyklopedii, podręczników ani przyrządów, które musieli sobie skonstruować sami.  Mieli natomiast jedno,  to, co my straciliśmy bezpowrotnie wraz z nastaniem ery elektryczności i ekspansją wielkich miast – prawdziwy skarb astronomów – ciemne niebo.  

 

4 myśli nt. „Spójrz w niebo

 1. jaca_66

  Pozdrawiam mojego przyjaciela , miłośnika przyrody z krwi i kości , buntownika z wyboru , nieustannie szukającego i na nowo pokazującego to co piękne a często pomijane w pogoni za luksusem.

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Dziękuję Jacek. Super sprawa, że ktoś to czasem czyta, szczególnie kolega z dawnych, dobrych, szkolnych lat. Internet jest wielki. Pozdrawiam serdecznie. G. Bury

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *