ryby

Ryby to najstarsze kręgowce. Żyły w oceanach , gdy na lądach nie było  jeszcze płazów, gadów, ptaków ani ssaków. Ryby oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie. Ich narządem oddechowym są skrzela. Poruszanie w wodzie umożliwiają  płetwy : parzyste – piersiowe i brzuszne i nieparzyste – ogonowa, grzbietowa, odbytowa, tłuszczowa .

przystosowanie_ryb_w_wodzie_021

Opływowy kształt oraz  pokrycie ciała łuskami i śluzem minimalizują opór wody. Pęcherz pławny pozwala na zmianę głębokości zanurzenia. Okres godowy ryb to tarło. Jaja, składane przez samice w wodzie noszą nazwę ikry. Ryby dzielimy na chrzęstne i kostne.

RYBY CHRZĘSTNE  żyją  głównie w morzach. Zaliczamy do nich płaszczki i rekiny.

2467893  rekinwielorybi Rekin wielorybi  to największa ryba, osiąga 17 m długości i masę 25 ton. Żywi się planktonem, jest więc zupełnie niegroźny.

Rekin-żarłacz-biały-DinoAnimals.pl-11 Rekin-żarłacz-biały-DinoAnimals.pl-13

Żarłacz biały  zwany ludojadem to wyspecjalizowany drapieżnik.  Jego ostre jak brzytwa zęby w razie uszkodzenia ulegają ciągłej wymianie. Poluje na ryby i ssaki morskie, jak foki i uchatki.

manta baby Manta / diabeł morski / zaliczana jest do płaszczek. Osiąga rozpiętość płetw 9 m i masę 2 ton.

RYBY  KOSTNE żyją zarówno w morzach, jak i w wodach słodkich.

Ryby słodkowodne . 

sum1d sumssum_2

Sum to obecnie największa ryba naszych wód.  Ten drapieżnik osiąga imponujące rozmiary. Potrafi połknąć nawet kaczkę. 

30

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu  w Wiśle żyły takie jesiotry i to one dzierżyły palmę pierwszeństwa, jeśli  chodzi o rozmiary. Osiągały 4 m długości               i 300 kg masy ciała. Niestety, od 50 lat już się ich nie spotyka.

13158_010320102 jesiotr

Jesiotr złowiony w  1914 r.

polw-w-Wi_nhwxawe t_jesiotr_z_wis_y_205                                                                                                      Jesiotr z 1929 r                                                         Ostatni duży okaz z Wisły, 1965 r.

 

szczupak  Szczupak potrafi połknąć rybę niewiele od siebie mniejszą.

klen Kleń to prawdziwie wszechstronna ryba, jeśli idzie o dobór pożywienia.  Lubi małe rybki, żaby, owady a nawet wiśnie.

okon  Okoń to niewielki drapieżnik o pięknym ubarwieniu.

karp1  karp

205  Płoć

lin  Lin

jaz  Jaź

pstrag_potokowy  Pstrąg  potokowy    

Ryby dwuśrodowiskowe  

Bachforelle_Zeichnung Łosoś  to ryba dwuśrodowiskowa. Żyje w morzu, jednak na tarło wpływa do rzek, przemierzając ich całą długość, gdyż ikrę składa w płytkich, bystrych wodach o kamienistym dnie.  W rzekach Ameryki Północnej  coroczna wędrówka łososi to uczta dla niedźwiedzi.

1295450174_13medved bears-połowów-łososia_4aaf870c014e7-p   BC_004

Węgorz3_m_sargassowe

Węgorz, odwrotnie jak łosoś, żyje w rzekach i jeziorach, na tarło płynie wiele tysięcy kilometrów do Morza Sargassowego. Już stamtąd nie wraca. Czynią to jednak młode węgorze, którym w powrocie pomaga Prąd Północnoatlantycki.

Ryby morskie żyjące w Bałtyku

szprot  Szprot

18sledz  Śledź

dorsz  Dorsz 

stornia_fladra_large  Stornia / flądra /