płazy

Bezpośrednimi przodkami płazów były ryby. Jak to się stało, że część z nich zaczęła szukać szczęścia na lądzie, dokładnie nie wiadomo. W końcu upłynęło od tego czasu wiele milionów lat.

Coelacanth Z takich to ryb trzonopłetwych prawdopodobnie powstały płazy, gdy płetwy parzyste przekształciły się w kończyny.

PSCF12-98DavisFig1

 

Fakt jest jednak faktem, że płazy, choć mają cztery kończyny i  jako dorosłe oddychają płucami ,  tak naprawdę do końca na ten ląd nie wyszły. Ich delikatna, naga skóra musi być ciągle wilgotna, aby skutecznie pomagać prymitywnym płucom w oddychaniu, jaja składane są i zapładniane w wodzie, zaś postać młodociana, kijanka, to prawdziwie wodne zwierzę, oddychające skrzelami i poruszające się za pomocą ogonowej płetwy. Nic dziwnego, że łacińska nazwa płazów to Amphibia  / czyt. amfibia /, czyli żyjące na dwa sposoby, ziemnowodne.  W Polsce żyje 18 gatunków płazów, część ogoniastych  / salamandra i traszki /, część bezogonowych / żaby, kumaki i ropuchy /. Kilka gatunków wypada znać. Wszystkie wymienione poniżej masz szansę zobaczyć w okolicy.

Zakole_Wawerskie_zaba_trawna  Żaba trawna  to okazały i pospolity płaz. Wiosną, w pierwsze ciepłe i deszczowe wieczory, żaby te masową wychodzą na asfaltowe drogi, ginąc pod kołami samochodów.   

Rana_esculenta_Gaulsheim  Żaba jeziorkowa  występuje pospolicie w stawach.

4708642_zaba-moczarowa  Samce  żaby moczarowej wczesną wiosną przybierają na czas godów niebieski kolor.

ropucha_szara_25_small  Ropucha szara to częsty gość w ogrodach.  Prowadzi nocny tryb życia, żywiąc się bezkręgowcami, jak owady, pająki i ślimaki.

SONY DSC  Ropucha zielona jest mniejsza i zwinniejsza od szarej.

kumak nizinny  Kumak nizinny  całe życie spędza w wodzie. Jego jaskrawopomarańczowy brzuch krzyczy : ,, uwaga, jestem trujący !  ”

 

Rzekotka_drzewna_2  Rzekotka drzewna dzięki przyssawkom na końcach palców sprawnie porusza się po drzewach. Potrafi wspinać się nawet po szybie okiennej.

traszka zyczajna  Traszka zwyczajna to płaz ogoniasty, spotykany w zbiornikach wodnych podczas rozrodu. Poza tym okresem żyje na ladzie.

6919325_salamandra  Salamandra plamista to nasz największy płaz ogoniasty. Występuje w wilgotnych, cienistych lasach , najchętniej w pobliżu strumieni.