gady

Gady to zwierzęta, które w pełni uniezależniły się od środowiska wodnego. Oczywiście, woda potrzebna im jest do życia, mogą  jednak bytować nawet na pustyniach. Ich skóra jest sucha i chroniona łuskami, płytkami lub pancerzem.  Nie może więc brać udziału w oddychaniu, tak jak wilgotna, naga  i cienka skóra płazów. Z tym zadaniem radzą sobie samodzielnie, dobrze rozwinięte, gąbczaste płuca.  No i najważniejsze, gady składają jaja na lądzie.  Woda, niezbędna do rozwoju zarodka, zamknięta została w skorupie jaja .  Zarodek rozwija się wewnątrz, otoczony wodami i błonami płodowymi. W Polsce żyje 9 gatunków gadów:  4 gatunki węży, 4 gatunki jaszczurek i jeden żółw. Wszystkie są chronione. zmija4     Żmija zygzakowata , to powolny, pozornie ospały wąż, jednak atakuje bardzo szybko. Żywi się gryzoniami. Gdy jest zdenerwowana, może ukąsić, robi to jednak niezbyt chętnie. Jej ukąszenia nie wolno lekceważyć, gdyż jest jadowita.

Natrix_natrix_(Marek_Szczepanek)  Zaskroniec zwyczajny żywi się głównie żabami, które połyka żywcem.  Od żmii bardzo łatwo go odróżnić po żółtych plamach z boku głowy. Porusza się szybko i zwinnie. Oczy węży chronione są grubą przezroczystą łuską , tzw okularem, który zastępuje powieki.

 

Coronella_austriaca_2 Gniewosz plamisty to wąż rzadszy od poprzedników.  Jego przysmakiem są jaszczurki.

eskulapa Wąż Eskulapa występuje u nas tylko w Bieszczadach. To dusiciel, żywiący się ptakami, pisklętami, a nawet nietoperzami.

żyworodna  Jaszczurka żyworodna swoją nazwę zawdzięcza temu, że młode wykluwają się z jaj w momencie składania. Jest to więc pozorna żyworodność.

padalec (2)      Padalec to  beznoga jaszczurka ,  często mylona z wężem. W przeciwieństwie do węży potrafi zamykać oczy.

zwinka Jaszczurka zwinka jest najbardziej pospolitym gadem w naszym kraju. Żywi się owadami i pająkami. Samce wiosną przybierają piękną zieloną barwę.

j zielona  Jaszczurka zielona występuje w Polsce bardzo rzadko, bardziej  pospolita jest w południowej Europie.

 

żółw błotny  Żółw  błotny  to bardzo rzadki w Polsce gatunek gada. Być może występuje na terenie Puszczy Sandomierskiej, lecz fakt ten nie jest oficjalnie potwierdzony.