mapy

 

 

 

701px-poland_in_europe.svg__4   Polska położona jest w środkowej części Europy.

Poland-hipsometric_map   To jest mapa fizyczna /hipsometryczna / Polski.

Kolory oznaczają wysokość bezwzględną terenu, czyli wyniesienie nad poziomem morza. Niziny oznaczone są kolorem zielonym, wyżyny żółtym, góry – brązowym. Już na pierwszy rzut oka widać, że Polska jest krajem nizinnym, najwyżej położone tereny znajdują się na południu.

 

polska_pasowy_uklad_rzezby   Pasy krain geograficznych  układają się w kierunku wschód – zachód /równoleżnikowo /.

 

Kopia IMAG0229                        IMGP6116        Na mapach poziomicowych widoczne są linie oznaczające wysokość bezwzględną terenu. Są to poziomice. Oczywiście w terenie nikt ich nie rysuje.

 

polska_wojewodztwa Kopia 642px-Wojewodztwa.svg           Podział administracyjny Polski został wprowadzony przez władze państwowe.  Polega on na wyodrębnieniu województw, powiatów i gmin.  Nasze województwo to województwo podkarpackie, powiat – ropczycko – sędziszowski,  gmina Sędziszów Małopolski. Każdy uczeń piątej klasy powinien znać położenie wszystkich województw, co z łatwością udowodni na lekcji przy mapie z usuniętymi podpisami.

miasta Polski miasta

Mapa pokazująca największe miasta w Polsce.  Po kliknięciu  ukaże się w pełnej rozdzielczości i będziesz mógł przeczytać nie tylko nazwy miast, ale również liczbę ludności.  Możesz poćwiczyć rozpoznawanie położenia miast na kolejnej mapie,  ta umiejętność przyda się na lekcjach w piątej klasie.